Zestaw plastrów krzyżykowych przeciwbólowych na punkty spustowe
Terapia cross-tape stosowana jest między innymi w przypadku bólu punktowego, punktów spustowych (trigger points), napiętych mięśni, bólu stawów czy głowy oraz bolesnych blizn. Wykorzystywana jest również jako forma akupunktury – osiągamy wówczas to samo działanie, jednak bez użycia igieł i związanego z nimi dyskomfortu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z niskim progiem bólu. Głównym elementem terapii są plastry krzyżowe, które należy nakleić bezpośrednio w miejscu występowania bólu, na punktach akupunkturowych lub wzdłuż meridianów. To co je wyróżnia to wodoodporna formuła pozwalająca na długotrwałe utrzymywanie na skórze. Jest to główny atut, który sprawił, że cross tapy mogą być wykorzystywane przez sportowców, także sportów wodnych.
Skóra jest istotnym organem, który łączy wnętrze organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. W jej obrębie znajdują się zakończenia nerwowe, a ich pobudzanie pozwala oddziaływać na poszczególne narządy. Na jej powierzchni znajdują się również punkty akupunktury, rozmieszczone wzdłuż kanałów energetycznych zwanych meridianami, którymi przepływa energia życiowa Qi. Pod warstwą skórną w obrębie włókien mięśniowych i otaczającej ich powięzi tworzą się bolesne punkty spustowe. Cały ten system jest ze sobą ściśle powiązany, a stymulacja skóry może mieć niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Plastry cross-tape składają się z podwójnych włókien mieszanych, które dołącza się do specjalnego, powlekanego papieru. Posiadają one nadmiar ładunku elektrycznego, który po naklejeniu zostaje uwalniany, co sprzyja łagodzeniu bólu. Dodatkowo plastry krzyżowe stosowane na skórze pobudzają aktywne biologicznie punkty i receptory, poprzez które oddziałują na funkcjonowanie poszczególnych organów.
Plastry cross-tape dostępne są w trzech rozmiarach (typach). Rozmiar A (S) przeznaczony jest dla dzieci lub obszaru twarzy, może być używany przez dłuższy okres w miejscach, w których skóra narażona jest na silne rozciąganie. Rozmiary B (M) oraz C (L) dedykowane są większym obszarom ciała, które w mniejszym stopniu są narażone na rozciąganie np. zewnętrzna powierzchnia uda, ramion, nóg itp.
Plastry Cross Tape stanowią innowacyjną metodę oddziaływania na punkty spustowe i używane są przy bólach mięśniowych oraz stawowych, bardzo często również stosuje się je w połączeniu z tapingiem medycznym. Wykorzystywane są najczęściej w przypadku: zapalenia stawów, skurczów i przeciążenia mięśni, bólu pooperacyjnego, zawrotów głowy, szumu w uszach, bólu pleców czy zapalenie zatok. Ta metoda leczenia jest również sposobem “walki” z fibromialgią. W większości przypadków po niedługim czasie stosowania crosstape’u zwiększa się mobilność i znacznie zmniejsza odczucie bólowe. Plastry wykonane są często z wysokiej jakości poliestru, poliuretanu i czystego akrylu. Są bezpieczne dla skóry i niemal niezauważalne dla oka. Zostały zaprojektowane tak, aby posiadały strukturę “drugiej skóry” i przez to nie ograniczały codziennej aktywności.
Plastry cross tape są idealnym produktem dla wszystkich tych, którzy odczuwają różnego rodzaju dolegliwości bólowe, w tym bóle mięśni oraz stawów. Mogą być wykorzystywane w przypadku problemów ortopedycznych, reumatologicznych, urazów sportowych, ale także bólu zębów, głowy, napięcia szyi, bólu barku, problemów trawiennych i bólu brzucha, choroby lokomocyjnej, kaszlu, bólu ramion, pleców, talii, astmy oraz problemów z oddychaniem czy dolegliwości palucha koślawego (hallux). Wykorzystywane są często przez sportowców, ale też osoby pracujące fizycznie, pacjentów zmagających się z kontuzjami, zarówno jako wsparcie podczas aktywności, jak i w trakcie rehabilitacji.
Sposób naklejania plastrów:
Plecy: po obu stronach kręgosłupa, ramiona. Biodra: pośladki, sacrum (okolica krzyżowa), wgłębienie przy pośladkach. Kończyny: równocześnie na ścięgna Achillesa z obu stron. Stopy: stawy, od 3 do 5 cm od rozwidlenia dużego palca u nogi i drugiego palca. Barki: od 3 do 5 cm pod wgłębieniem na górnej krawędzie obojczyka. Ręce i dłonie: skóra między kciukiem i palcem wskazującym. Brzuch: około 8 cm od pępka z obu stron (w kierunku pępka), część środkowa 5-6 cm pod pępkiem. Nogi: wewnętrzna strona kolan, zakończenie piszczeli.
Przykłady naklejania plastrów za uchem, na palcu, na dłoniach, na szyi oraz na stopach.
Przykłady naklejania plastrów na łokciu z przodu, na szyi, na łokciu z tyłu, na nogach, na karku.
Przykład naklejania plastrów na karku, kolanie, kostce i na plecach.
Zestaw: A, B, C zawiera 20 listków w kolorze beżowym, natomiast zestaw MIX składa się z 5 listków typ A w kolorze różowym, 10 listków typ B w kolorze beżowym i 5 listków typ C w kolorze niebieskim.
Zastosowanie:
niwelowanie bólu punktowego | |
stymulacja punktów akupunkturowych | |
terapia punktów spustowych. |
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku alergii na którykolwiek składnik produktu. | |
Nie należy naklejać taśmy na otwarte rany i uszkodzoną skórę. | |
W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej należy zaprzestać stosowania produktu. |