Wielofunkcyjny masażer ze stali w kształcie księżyca – terapia narzędziowa IASTM + etui – Moon G79
Coraz więcej osób skarży się na różne dysfunkcje aparatu ruchu. Bóle kręgosłupa, sztywność stawów, nadmierne napięcie mięśni czy zmniejszenie zakresu ruchu po złamaniach i innych urazach to tylko niektóre przypadłości, z którymi zmagamy się każdego dnia. Leki zwykle tylko maskują ból, a nie sięgają do źródła problemu. Dlatego też powiększa się grono zwolenników naturalnych metod leczenia i innych form rehabilitacji. Terapia manualna to nowa technika wykorzystywana przez fizjoterapeutów, która pomaga powrócić do pełnej sprawności, a jednocześnie jest niemal pozbawiona skutków ubocznych.
Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
Terapia manualna oddziałuje na układ nerwowo-mięśniowo-szkieletowy. Opiera się na masażu, którego celem jest wsparcie kręgosłupa, mięśni, stawów oraz otaczającej ich powięzi, dlatego wykorzystywana jest często w ortopedii, reumatologii i neurologii. Istnieją różne techniki, które wchodzą w jej skład, a zalicza się do nich m.in.
mięśniowo-powięziowe rozluźnianie (Myofascial Release), | |
terapię punktów spustowych (Trigger Points Therapy), | |
masaż tkanek głębokich (Deep Tissue Massage), | |
oraz coraz popularniejszą w ostatnim czasie: | |
terapię narzędziową tkanek miękkich (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization). |
Ta ostatnia zyskuje coraz więcej zwolenników, a duża skuteczność pozwala na jej szerokie zastosowanie.
Wbrew pozorom terapia tkanek miękkich za pomocą narzędzi nie jest nową metodą leczenia. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej od wieków znana jest technika Gua Sha, czyli pocieranie ciała specjalną płytką z jadeitu czy rogu bawoła. Jej celem było przywrócenie równowagi organizmu, usunięcie zastojów energii Qi i pobudzenie krążenia. Obecnie jest stosowana w celu usunięcia bólu, napięcia mięśniowego, zwiększenia ruchomości stawów czy poprawy trawienia. Z biegiem lat zaczęto stosować nowe narzędzia z innych materiałów. Popularna stała się stal chirurgiczna, której rezonowanie w kontakcie ze skórą daje sygnał o kondycji masowanej partii i jej napięciu. W oparciu o to działanie została opatentowana technologia zwana techniką Grastona, która stworzyła podstawy teoretyczne do nowych metod. Opierająca się na niej terapia IASTM jest więc zarówno skuteczną formą leczniczą, jak i świetnym elementem diagnostyki, a umiejętne wykorzystanie stalowych narzędzi pozwala zniwelować liczne zaburzenia tkanek miękkich.
Terapia IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization), czyli mobilizacja tkanek miękkich za pomocą narzędzi, to element terapii manualnej, która przynosi szybkie i zadowalające rezultaty. Jej zadaniem jest oddziaływanie na receptory wolno i szybko reagujące, sprawdzanie ślizgu powięzi i sztywności stawów, jak również niwelowanie napięcia w strukturach mięśniowych. Masaż z użyciem metalowych przyrządów intensyfikuje przepływ krwi w stymulowanym obszarze, co wpływa na lepsze odżywienie tkanek, a tym samym ich szybszą regenerację. Zwiększa też aktywność fibroblastów, pobudzając je do produkcji kolagenu i elastyny oraz daje możliwość pracy na bliznach i zrostach. W wyniku urazu lub operacji często dochodzi do uszkodzenia ciągłości skóry lub głębiej położonych tkanek. Proces gojenia wiąże się z proliferacją nowych komórek oraz tworzeniem tkanki bliznowatej, której właściwości różnią się od skóry macierzystej. Jest ona m.in. mniej elastyczna, mniej wrażliwa na bodźce, jak również ogranicza syntezę kolagenu oraz transport tlenu i składników odżywczych do głębszych warstw, spowalniając ich regenerację. Może to skutkować przykurczem mięśni, zaburzeniem wzorców ruchowych czy dolegliwościami bólowymi. Celem terapii IASTM jest usunięcie tkanki bliznowatej, a powstały w wyniku nacisku miejscowy stan zapalny inicjuje proces gojenia i przywraca funkcje fizjologiczne komórek. Umiejętne wykorzystanie stalowych narzędzi pozwala złagodzić adhezję powięziową oraz jest świetnym sposobem diagnostyki i leczenia zwłóknień w obrębie tkanek miękkich, jak również jest w stanie przywrócić właściwy zakres ruchu.
Zastosowanie Terapii IASTM:
mobilizacja tkanek miękkich | |
diagnostyka i leczenie blizn i zrostów | |
niwelowanie napięcia mięśniowego | |
poprawa zakresu ruchomości | |
przyspieszenie regeneracji tkanek | |
wzmocnienie ścięgien | |
pobudzenie stymulacji kolagenu w obrębie więzadeł. |
Narzędzia do terapii IASTM wykonane ze stali chirurgicznej umożliwiają dogłębną stymulację, precyzyjną niczym masaż dłońmi, a ich specjalne wyprofilowanie pozwala dotrzeć do głęboko osadzonych struktur. W dodatku materiał ten dobrze przenosi wibracje, w przeciwieństwie do plastiku czy aluminium, który je pochłania. Jest to świetna forma wsparcia standardowego leczenia, która skraca okres rehabilitacji i przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Przyrządy występują w różnych wielkościach i kształtach, dzięki temu można dopasować narzędzie do stymulowanego obszaru. Posiadają też różne kąty, by dostosować nacisk do istniejących zmian i potrzeb pacjenta. Generalnie wklęsłe przyrządy pozwalają rozproszyć energię nacisku terapeuty i dobrze sprawdzają się na dużych partiach ciała, a wypukłe koncentrują się na mniejszym obszarze i działają na wybrane grupy tkanek.
Narzędzie do terapii tkanek miękkich G79 to świetny sprzęt do stymulacji rąk, nóg czy pleców. Opływowy kształt pozwala na użycie do części ciała o dużej krzywiźnie, dodatkowo wąskie zakończenia umożliwiają punktowe oddziaływanie. Narzędzie wykonane zostało z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na odkształcenia, która jednocześnie jest bezpieczna dla skóry. Nie posiada ostrych krawędzi, dlatego nie ma obaw o uszkodzenie ciała. Dzięki użyciu stalowych narzędzi masaż jest o wiele intensywniejszy niż w przypadku stymulacji dłońmi, jednocześnie mniej obciążający dla terapeuty (mniejsze obciążenie kciuków i nadgarstków).