Akupunktura to znana już od wieków metoda na wszelkie dolegliwości. Jej początki sięgają starożytności, gdzie na obszarze Dalekiego Wschodu stała się uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Wieść o jej prozdrowotnym działaniu szybko się rozpowszechniła i obecnie wykorzystywana jest niemal na całym świecie. Niektórzy fizjoterapeuci, bazując na tej metodzie, pomagają swoim pacjentom pozbyć się uporczywego bólu lub osiągnąć poziom całkowitego rozluźnienia. Jej skuteczność przy licznych schorzeniach sprawiła, że stała się bardzo popularną formą leczenia licznych dolegliwości. Od bólu zęba, migreny i bezsenności po rwę kulszową, bóle menstruacyjne oraz mięśniowe.
Akupunktura swoje podstawy czerpie z tradycyjnej medycyny Chińskiej. Opiera się ona na teorii kanałów energetycznych i krążącej w niej energii życiowej Qi. Dwanaście meridianów klasycznych i osiem meridianów cudownych jest łącznikiem między powierzchnią ciała, a narządami wewnętrznymi. W zdrowym organizmie występuje nieprzerwany przepływ energii, zakłócenie jej przebiegu prowadzi do upośledzenia organu, a w konsekwencji jego choroby. Tym samym poprzez stymulację punktów na ciele, możemy oddziaływać na stan wewnętrzny naszego organizmu.
By uzyskać zadowalające rezultaty należy posiadać podstawy teoretyczne. Warto wyposażyć się w specjalistyczne podręczniki, które dokładnie prezentują rozmieszczenie punktów akupunkturowych i skutki ich nakłuwania. Bogata literatura, jaką można spotkać na rynku, pomaga poznać tajniki metody leczniczej, która znalazła tak wielu zwolenników. Pozycją wartą polecenia jest książka „Renesans Akupunktury” prof. dr n. med. Garnuszewskiego, łączy ona w sobie teorię z aspektami praktycznymi. Skupia się na podstawach akupunktury, by później przedstawić sposób nakłuwania w przypadku konkretnego schorzenia. Jak zaznacza autor, organizm człowieka posiada zdolność homeostazy, czyli przywracania stanu równowagi, jednak ciągłe powtarzające się, szkodliwe bodźce zewnętrzne mogą być na tyle silne, że organizm nie poradzi sobie z tym samodzielnie. Wtedy właśnie potrzebne jest wsparcie tj. akupunktura, która stosowana umiejętnie i regularnie może pomóc powrócić do stanu pierwotnego. Profesor zaznacza, że część punktów w stanach chorobowych staje się szczególnie nadwrażliwa, a nawet bolesna. Ich stymulacja może przynieść ulgę i usunąć ból już u źródła.
Podręcznik podzielony jest na kilka części. Zwrócona jest szczególna uwaga na rozmieszczenie biologicznie aktywnych punktów, topografię meridnianów oraz wpływ nakłuwania na pracę poszczególnych narządów. Wyszczególnione zostały również wybrane choroby i sposób postępowania w ich przypadku. Obszerny opis uzupełniono poglądowymi ilustracjami. Autor wzbogacił książkę o inne metody lecznicze jak: akupresura, elektro-, termo- czy laseropunktura oraz terapię próżniową (zabiegi bańkami). Jest to zatem pełne kompendium wiedzy odnośnie różnych sposobów zwalczania bólu i uciążliwych dolegliwości, bez użycia środków farmakologicznych. Warto zatem posiadać w domu taką pożyteczną lekturę, po którą można sięgnąć, gdy tylko pojawią się pierwsze, niepokojące objawy.
Zalety akupunktury:
tani i szybki sposób leczniczy | |
możliwość wykorzystania niemal w każdych warunkach | |
duża skuteczność przy licznych schorzeniach | |
możliwość wykorzystania do uśmierzania bólu i rozluźnienia | |
pozwala pacjentom odzyskać siłę i witalność | |
brak skutków ubocznych | |
nie obciąża układu pokarmowego |